Hiporehabilitation as Digital Education Interaction 
Hiporehabilitace jako forma digitálního vzdělávání

Project no.: 2022-3-CZ01-KA153-YOU-000102111

Action type: Mobility of youth workers

Project duration: 1.1.2023 – 31.12.2024

Applicant: JK Fany Hostěnice

Partners: Nevşehir Hacı Bektaş Veli University, Nevsehir, Türkiye

                    Krila-terapijsko jahanje, Zagreb, Croatia

                    TheKidsFellows - Research Group in Anthrozoology, Portugal


Finální online výsledky dvouletého projektu:

Shrnutí projektu:

Myšlenka projektu je podpora zlepšení kvality práce s mládeží se zdravotním postižením díky prohloubení spolupráce mezi partnerskými organizacemi v hiporehabilitačních jezdeckých aktivitách.

Hipoterapie je světově známá metoda jako léčebné ježdění na koni pro děti, mládež a dospělé s různými typy zdravotního postižení. Ovšem tam, kde končí léčebné účinky jízdy na koni v rámci hipoterapie a je možno postupovat dále, začínají léčebné účinky při jednoduchém cvičení na koni. Toto jezdecké odvětví nazývané para-voltiž. Samotná aktivita se řídí svými pravidly na pohybovou přípravu. Cílem projektu je zvýšit odborný potenciál lektorů hiporehabilitace, sdílet a získat nové znalosti a dovednosti potřebné k úspěšnému zavádění inovativních metod a tím zajistit trvalé zvyšování kvality při práci s mládeží. 

Vývoj podoby současného vzdělávání s jeho aktuálními trendy, které zahrnují využití digitálních technologií, se postupně dostává do všech oblastí a úrovní vzdělávání. Vzhledem k charakteru tělovýchovného vzdělávání je klíčové praktické učení pohybové gramotnosti. Možnosti inovativních postupů a digitálních technologií nebyly v této oblasti doposud plně využívány, protože nebyla taková potřeba jako v jiných oborech, důraz byl vždy kladen na kontaktní setkání, které je zde skutečně nenahraditelné. Mezi partnery projektu bude digitálně sjednoceno kurikulum pohybové přípravy na paravoltiž a samotná para-jezdecká aktivita. Následovat bude popis základních cviků, které se na koni dají předvádět. Výukové materiály budou dostupné v českém, tureckém, chorvatském, portugalském a samozřejmě anglickém jazyce nejen lektorům, ale i široké veřejnosti v režimu veřejných webových stránek a streamovacích kanálů. Nebude tedy problém, aby ho využívali další zájemci ze zahraniční. 



První setkání Česká republika - Hostěnice, 4.-10.10. 2023

Během prvního setkání došlo k seznámení se se skupinami a s odlišnostmi kulturních menšin. Seznámení s prostředím a základy bezpečnosti v jezdeckém sportu: aktivita probíhala ve stáji JK FANY, v klubovně, ve venkovních prostorách – jízdárna, okolí výběhů.

Byly vysvětleny základy bezpečnosti z pohledu zásad ošetřování koní, sedlání koní, zásady chování ve stáji a na jízdárně, případně při jízdě v terénu, požadavky na jezdce jak z pohledu psychických vlastností, tak z pohledu fyzické připravenosti.

Byl vysvětlen úvod do hiporehabilitace a parajezdectví: navázání kontaktu klient – kůň. Seznámení účastníka s povinnostmi a úkoly ve skupině. Informace ohledně zařazení klienta do tréninkové skupiny dle schopností a stupně handicapu, systém vedení lekce ve skupině. Seznámení účastníků s paravoltižní pohybovou aktivitou, kterou je možné v rámci rehabilitačních aktivit v domácích jezdeckých oddílech provozovat.

Na závěr byl organizován společný kulatý stůl: zhodnocení stávajícího stavu středisek a diskuse nad možnými inovacemi vedoucími ke zlepšení nabízených služeb. Bude diskutováno nad scénářem a produkcí digitálního metodického materiálu jako podpory rozvoje odborné praxe v oblasti hiporehabilitace a paravoltiže. 


Jeden den na projektu Erasmus+ očima účastníka s kamerou

Jak vypadá jeden den na našem mezinárodním projektu Erasmus+ HIDIGED v rámci mobility pracovníků s mládeží se můžete podívat
na našem videu:


14. konference o hiporehabilitaci, Brno, 25. 11. 2023

V prostorách MENDELU se 25.11.2023 konala 14. konference o hiporehabilitaci - kde jsme měli možnost prezentovat ukázku nového jezdeckého sportu zvaném paravoltiž na trenažéru, ale také bylo možné vystoupit s příspěvkem ohledně probíhajícího projektu Erasmus+ HIDIGED.


Seminář pro pracovníky s mládeží Brno 1.-3.12. 2023

3.12. je Mezinárodní den osob s postižením. A my jsme jej hrdě slavili školením trenérů a lonžérů mladých sportovců se zdravotním postižením, kteří závodí v parajezdeckém sportu zvaném paravoltiž. Upravovali jsme česká národní pravidla a metodiku sportu tak, abychom je co nejjednodušší formou mohli nabídnout do zahraničí a podpořili tím internacionalizaci para-jezdeckého sportu.  Školení bylo podpořeno z projektu Erasmus+, grantu číslo: 2022-3-CZ01-KA153-YOU-000102111  a také oblastním výborem České jezdecké federace. 


Druhé setkání Turecko - Nevsehir, 7.-11.2. 2024

Během druhého setkání byly prodiskutovány metodické přístupy Hiporehabilitace u jednotlivých partnerů projektu: srovnání různých přístupů k práci s handicapovanou a intaktní mládeží. Vysvětlení scénáře pro nahrávání jednotlivých kapitol. Následovala příprava nahrávání videomateriálu – vedoucí projektu rozdělila pracovní role před plánovaným nahráváním videomateriálu, ostatní se zapojili do praktické dopomoci. První část proběhla v tělocvičně oddělení Tělesné výchovy a sportu, kde byla popsána teoretická i praktická pohybová příprava na paravoltiž. Druhá část proběhla v prostorách "Jezdeckého aplikačního a výzkumného centra". Zároveň zde probíhala praktická lekce v metodice přípravy klientů s postižením na pohybové aktivity na koni.

Poté nastaly modelové lekce: rozdělení do skupin, kdy jednotlivé skupiny se seznámily s ukázkovými lekcemi pohybových cvičení. Vyplnili své  pracovní listy, zaznamenaly svoje komentáře. Následně došlo k hodnocení modelových lekcí. 

V závěrečné fázi setkání došlo k nahrávání audiovizuálních materiálů dle přichystaného scénáře se zapojením klientů ze střediska, kteří byly součástí modelových situací. Poté se v laboratoři audiovizuální techniky učili účastníci editovat video do publikovatelné formy - prezentací o celém procesu výroby digitálního videomateriálu – výběru tématu, sepsání scénáře, režii natáčení, stříhání a přidání hudby a titulků.


Mezinárodní konference HETI Budapešť (HUN) , 18.-22.6. 2024

V rámci mezinárodní konference o hiporehabilitaci jsme měli možnost aktivně vystoupit s příspěvkem s názvem Para-vaulting.

Česká republika si projektem Erasmus+ zvolila novou výzvu, a to posunout paravoltižní sport na mezinárodní úroveň. To sebou nese určité inovace ve sjednocení pravidel a systému tréninku, který je zaměřený na zdokonalování pohybových dovedností a sportovní techniky. V současné době je snahou České republiky podpořit mezinárodní spolupráci a propagaci v okolních vyspělých jezdeckých zemích.


Třetí setkání Chorvatsko - Záhřeb, 23.-27.6. 2024

Během třetího setkání byla prodiskutováno pilotní ověření videomateriálu. Došlo ke shlédnutí videomateriálu a vytvoření pracovních listů – hodnocení všech modelových lekcí rozcvička/trenažér/kůň a následná diskuse. Zhodnotilo se praktické ověření videomateriálu během vedení praktické lekce: zopakování modelových lekcí, na jezdeckém trenažéru a na koni, s přihlédnutím na úpravy diskutované během teoretického programu. 

Následovala diskuze nad možnými změnami a doplňky audiovizuálního materiálu jako výsledku návrhu vypracovaného žadatelem se všemi partnery. Nezapomnělo se nad strategií diseminace: sociální media, stanovení priorit při tvorbě propagačních profilů, návrh jednotné struktury a rozdělení odpovědností za jednotlivá sociální média.


Čtvrté setkání Portugalsko - Porto, 30.9.-4.10. 2024

Na čtvrtém setkání jsme shlédli hotový audiovizuální materiál, který jsme následně hodnotili. Proběhla finální debata nad audiovizuálním podkladem – na základě získaných poznatků se zhodnotil stav digitální formy materiálu, zda tento produkt splňuje požadavky výstupů v projektu.

Diseminační platformy: proběhla velká diskuse nad využitím a dalším rozpracováním pořízených materiálů, jejich implementace do diseminačních platforem. Diskuse nad dalším rozvojem a zaměření budoucích projektů. Posouzení míry rozvoje vlastních schopností, dovedností a vyjádření vlastních postojů, které mohli zapojením do hiporehabilitačních aktivit v rámci kurzu získat/změnit. Navázání hlubších vztahů a podpora profesního a osobního rozvoje. 


Mezinárodní paravoltižní kemp Kolesa ČR, 1.-3.11. 2024

Prostřednictvím projektového setkání Erasmus+ měli pracovníci a dobrovolníci jezdeckých klubů z ČR příležitost nejen nahlédnout do fungování a provozních procesů jiných organizací zabývajících se stejnou cílovou skupinou, ale i získat konkrétní zkušenosti s tím, jak se věci dělají jinde – v rozdílných kulturních, klimatických, sociálních, zdravotních specifikací, zvyklostí a tradic. Nyní jsme tyto zkušenosti předávali v rámci mezinárodního paravoltižního kempu na farmě v Kolesách, kam se sjelo 17 cvičenců, 22 trenérů a lonžérů, 3 koně dohromady a to vše ze 4 států - Česko, Polsko a Německo a Slovensko. 


Závěrečná zpráva celého projektu

Prostřednictvím závěrečné zprávy se dozvíte jednoznačné, konkrétní a kompletní informace o realizaci a výsledcích našeho dvouletého projektu za celou dobu jeho řešení. 

Výsledkem je digitální zpracování metodiky hiporehabilitace do webových stránek, jak bylo uvedeno v názvu celého projektu. Zaměřili jsme se na jezdeckou terapii spojenou se sportovní aktivitou pod názvem paravoltiž. Závěrečná zpráva je přeložena do všech jazyků partnerů projektu a je také v oficiálním jednacím jazyku, v angličtině.


730 dní, 4 organizace, 82 podpořených osob a mnoho dobrovolníků: Digitalizace paravoltižní jezdecké aktivity je dokončena! 

Po dvou letech intenzivní práce, během nichž se zapojilo mnoho osob a dobrovolníků, kteří přispěli svým časem a úsilím oznamujeme úspěšné dokončení našeho projektu! Společně jsme dosáhli významného milníku – digitalizace paravoltižního sportu. Výsledkem je moderní webová platforma, která zpřístupňuje informace, usnadňuje organizaci a růst tohoto jedinečného sportu pro osoby se speciálními potřebami. 

Co jsme díky projektu dokázali? Vytvořili jsme platformu, která sdružuje klíčové informace o paravoltiži.
Zajistili jsme snadnější dostupnost vzdělávacích materiálů.• Podpořili jsme rozvoj tohoto jedinečného sportu pro osoby se speciálními potřebami. 


Mezinárodní projektový tým

Česká republika - Jana Tomišková

Koordinátorka projektů pro práci s mládeží se zdravotním postižením

Lektorka zodpovědná za zajištění bezpečnosti všech účastníků hiporehabilitačních jezdeckých aktivit.

Odpovědná za výběr vhodných koní pro různé účastníky a jejich trénink.


Turecko - Kürsat Özcan

Koordinátor vědeckých projektů pro práci s mládeží se zdravotním postižením

Lektor zodpovědný za zajištění bezpečnosti všech účastníků během projektových hiporehabilitačních jezdeckých aktivit.


Chorvatsko - Saša Tuksar

Koordinátor vědeckých projektů pro práci s mládeží se zdravotním postižením

Lektor zodpovědný za zajištění bezpečnosti všech účastníků během projektových hiporehabilitačních jezdeckých aktivit. 


Portugalsko - Ines Pereira-Figueiredo

Koordinátorka vědeckých projektů pro práci s mládeží se zdravotním postižením

Lektorka zodpovědná za zajištění bezpečnosti všech účastníků během projektových hiporehabilitačních jezdeckých aktivit.  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky